The Section III Lacrosse Home Page

 

New York State Championship Game Records

 

Most Assists in a Game - Individual

 

Year Player School Section Assists Tournament Game Opponent
2010 Nicky Galasso West Islip XI 6 Class A State Final Fairport
2000 Peter LeSueur Garden City VIII 6 Class B State Final Carthage
2006 Shamel Bratton Huntington XI 5 Class B State Final Corning East
2003 Brendan Storrier LaFayette III 5 Class C State Final Somers
2008 Tom Palasek Rocky Point XI 5 Class B State Final Carthage
1990 Casey Donegan Corning East IV 5 Class B State Final Yorktown
2007 Chris Bocklet John Jay I 4 Class B State Final Jamesville-Dewitt
2000 Mike Powell Carthage III 4 Class B State Final Garden City
2009 Miles Thompson LaFayette III 4 Class C State Final Manhasset
1983 Tom Nelson Yorktown I 4 State Final West Genesee
2002 Mark Warner Shoreham-Wading River XI 4 Class C State Final Skaneateles
2005 David Osier West Genesee III 4 Class A State Final Niskayuna
2003 Jeremy Thompson LaFayette III 4 Class C State Final Somers
2009 Nicky Galasso West Islip XI 4 Class A State Final Orchard Park
1988 Dan Isaf Cortland III 4 Class B State Final Manhasset
2007 Jim Marshall Jamesville-Dewitt III 4 Class B State Final John Jay
2000 Jared Little Carthage III 4 Class B State Final Garden City
1983 John Zulberti West Genesee III 3 State Final Yorktown
2008 Ryan Barber West Genesee III 3 Class A State Final Syosset
1981 Brad Kotz West Genesee III 3 State Final Yorktown
1998 Marc Morley Canton X 3 Class B State Final Comsewogue
1988 Don Avena Manhasset VIII 3 Class B State Final Cortland
1994 Mike Ferrucci Garden City VIII 3 Class B State Final Corning East
2001 Kyle Dowd Northport XI 3 Class A State Final Orchard Park
2009 Jeff Molinari Manhasset VIII 3 Class C State Final LaFayette
2000 Ian Dingman Carthage III 3 Class B State Final Garden City
2010 Eric DeJohn Jamesville-Dewitt III 3 Class B State Final Garden City
1999 Derrick Preuss Ward Melville XI 3 Class A State Final West Genesee
1981 Tom Korrie West Genesee III 3 State Final Yorktown
1995 Roger Buttles Manhasset VIII 3 Class B State Final Corning East
2005 Jeff Ryan West Genesee III 3 Class A State Final Niskayuna
1985 David Connelly West Genesee III 3 State Final Garden City
2004 Chris White South Side VIII 3 Class B State Final Corning East
1977 Jim Zaffuto Elmont VIII 3 State Final Ward Melville
2004 Gavin Petracca Manhasset VIII 3 Class C State Final Penn Yan
2010 Quinn Moroney Manhasset VIII 3 Class C State Final Corning East
2006 Zachary Howell Huntington XI 3 Class B State Final Corning East
1997 Brandon Bennett Corning East IV 3 Class B State Final Garden City
2005 Zachary Howell Huntington XI 3 Class B State Final Jamesville-Dewitt
1988 Brett Leary Cortland III 3 Class B State Final Manhasset
2001 Joe Gabrysiak Wantagh VIII 3 Class B State Final East Syracuse-Minoa
2001 Drew Thompson Northport XI 3 Class A State Final Orchard Park
1995 Dan Denihan Manhasset VIII 3 Class B State Final Corning East
1987 Ricky Cramer Jamesville-Dewitt III 3 Class B State Final Elmont
1997 Jim Cianfrocca West Genesee III 3 Class A State Final Ward Melville
2001 Gene Tundo Orchard Park VI 3 Class A State Final Northport
2006 Dom Pierotti Corning East IV 3 Class B State Final Huntington
1989 Casey Donegan Corning East IV 3 Class B State Final Yorktown
1995 Mike Monahan Manhasset VIII 3 Class B State Final Corning East