The Section III Lacrosse Home Page

 

New York State Championship Game Records

 

Most Goals in a Game - Individual

 

Year Player School Section Goals Tournament Game Opponent
2000 Jason Doneger Lynbrook VIII 9 Class C State Final LaFayette
2009 Connor English Manhasset VIII 9 Class C State Final LaFayette
1990 Dom DiNardo Corning East IV 7 Class B State Final Yorktown
2007 John Austin Shoreham-Wading River XI 6 Class C State Final Corning East
1978 Richard Wehman Ward Melville XI 6 State Final Farmingdale
2008 Dan Kramer Rocky Point XI 6 Class B State Final Carthage
2005 Tim Spillett West Genesee III 6 Class A State Final Niskayuna
2001 Chris Martocchia Wantagh VIII 6 Class B State Final East Syracuse-Minoa
1986 Tom Sipple Jamesville-Dewitt III 6 Class B State Final Elmont
2003 Haiwha Nanticoke LaFayette III 6 Class C State Final Somers
1986 Vinny Marinelli Elmont VIII 6 Class B State Final Jamesville-Dewitt
1987 Matt Panetta Elmont VIII 6 Class B State Final Jamesville-Dewitt
1999 Matt Monfett Ward Melville XI 6 Class A State Final West Genesee
2004 Brian Cost West Genesee III 5 Class A State Final West Islip
2006 Austin Carino Huntington XI 5 Class B State Final Corning East
2000 Peter LeSueur Garden City VIII 5 Class B State Final Carthage
2000 Jared Little Carthage III 5 Class B State Final Garden City
2003 Andrew Hanover West Genesee III 5 Class A State Final Farmingdale
2009 Lyle Thompson LaFayette III 5 Class C State Final Manhasset
1993 Chris Grande Yorktown I 5 Class B State Final Irondequoit
1988 Jeff King Cortland III 5 Class B State Final Manhasset
1993 Andrew Whipple Irondequoit V 4 Class B State Final Yorktown
2000 Tony Ventiquattro Carthage III 4 Class B State Final Garden City
2006 Chris Schuville Cold Spring Harbor VIII 4 Class C State Final CBA
2008 Tom Palasek Rocky Point XI 4 Class B State Final Carthage
1997 Joe Kostolansky Corning East IV 4 Class B State Final Garden City
2006 John Henry McNierney Huntington XI 4 Class B State Final Corning East
2003 Matt McCall Yorktown I 4 Class B State Final Jamesville-Dewitt
1979 Don Molloy Sachem XI 4 State Final Cold Spring Harbor
1987 Jim Blanding West Genesee III 4 Class A State Final Yorktown
1997 Chris Driscoll Corning East IV 4 Class B State Final Garden City
2007 Christian Daly Jamesville-Dewitt III 4 Class B State Final John Jay
1997 Eric Burns West Genesee III 4 Class A State Final Ward Melville
2005 Jeff Ryan West Genesee III 4 Class A State Final Niskayuna
1991 Roy Colsey Yorktown I 4 Class B State Final Nottingham
2005 Jeremy Thompson LaFayette III 4 Class C State Final Manhasset
1977 Jim Zaffuto Elmont VIII 4 State Final Ward Melville
2004 Kent Lucas South Side VIII 4 Class B State Final Corning East
1992 Mark Nagle Ward Melville XI 4 Class A State Final Baldwinsville
2002 Tony Ferreira Shoreham-Wading River XI 4 Class C State Final Skaneateles
1981 Tom Korrie West Genesee III 4 State Final Yorktown
1983 Todd Curry West Genesee III 4 State Final Yorktown
2009 Jeff Tundo Orchard Park VI 4 Class A State Final West Islip
1999 Jason Doneger Lynbrook VIII 4 Class B State Final Corning East
2003 Kevin Russell Jamesville-Dewitt III 4 Class B State Final Yorktown
1993 Andy Rodriguez Sachem XI 4 Class A State Final Fayetteville-Manlius
2010 Mike Sagl West Islip XI 4 Class A State Final Fairport
1977 Richard Wehman Ward Melville XI 4 State Final Elmont
2009 Nicky Galasso West Islip XI 4 Class A State Final Orchard Park
2001 Dan Fanelli Wantagh VIII 4 Class B State Final East Syracuse-Minoa
1980 Dave Lowery Henninger III 4 State Final Yorktown
2004 Nick Currie Corning East IV 4 Class B State Final South Side
1982 Tom Korrie West Genesee III 4 State Final Yorktown
2001 Kyle Dowd Northport XI 4 Class A State Final Orchard Park
2000 Kevin Glenz Lynbrook VIII 4 Class C State Final LaFayette
2004 Alex Bily West Genesee III 4 Class A State Final West Islip
2002 Andrew Hanover West Genesee III 4 Class A State Final Northport
2003 Matt Danowski Farmingdale VIII 4 Class A State Final West Genesee
2007 Brian Douglass John Jay I 4 Class B State Final Jamesville-Dewitt
1987 Rob Wurzburger West Genesee III 4 Class A State Final Yorktown
2000 Corey Sullivan LaFayette III 4 Class C State Final Lynbrook
1989 Dom Fin Yorktown I 4 Class B State Final Corning East
2001 Kyle Herman Northport XI 4 Class A State Final Orchard Park